بیوگرافی

تصویر نویسنده

سید علی شهرستانی

آیت الله سید علی شهرستانی (زادهٔ ۲۸ رمضان ۱۳۷۷ قمری، برابر با ۱۳۳۷ شمسی در کربلا) از پژوهشگران و نویسندگان سرشناس شیعه است که در زمینه فقه مقارن، امامت، دفع شبهات، لغت و علوم قرآن و حدیث فعالیت می‌کند.
او پس از آموختن دروس آغازین، تحصیلات خود را در حوزه علمیه کربلا ادامه داد و تا پایان لمعتین به فراگیری علوم حوزوی اهتمام ورزید و پس از عزیمت به ایران و سکونت در شهر مشهد، تحصیلات حوزوی را نزد بزرگان آن حوزه ادامه داد. 
مکاسب را از محضر آیت الله میرزا علی فلسفی، رسائل و کفایه را در محضر آیت‌الله سید حسن مرتضوی و منظومه را در محضر آیت الله سید عزالدین زنجانی فراگرفت. 
پس از اتمام سطح، در دروس خارج میرزا علی فلسفی، سید ابراهیم علم الهدی، سید حسن مرتضوی و سید حسین شمس شرکت نموده و به تقریر دروس ایشان پرداخت.

تألیفات
🔹وضوء النبی (در ۵ جلد). ترجمه فارسی جلد اول آن مربوط به بررسی‌های تاریخی است و در دو ویرایش از طرف دو مترجم و نیز ترجمه فارسی جلد دوم آن چاپ شده ‌است.
🔹منع تدوین الحدیث (در 2 جلد). ترجمه انگلیسی و فارسی آن چاپ شده و به زبان‌های ترکی، اردو، مالایو و فرانسوی هم ترجمه شده‌است.
🔹جمع القرآن نقد الوثائق و عرض الحقایق (در ۲ جلد) ترجمه فارسی آن تحت عنوان جمع و تدوین قرآن کریم در 2 جلد به چاپ رسیده است.
🔹تاریخ الحدیث و مؤثرات الهوی والموروث الجاهلی علیه. ترجمه فارسی آن تحت عنوان جستاری در تاریخ حدیث به چاپ رسیده است.
🔹حی علی خیر العمل الشرعیة والشعاریة (جلد اول از موسوعة الأذان) که با نام الأذان بین الاصالة والتحریف نیز چاپ شده‌است. ترجمه فارسی آن تحت عنوان پژوهشی دربارهٔ اذان به چاپ رسیده است.
🔹اشهد أن علیاً ولی‌الله بین الشرعیة والابتداع(جلد سوم از موسوعة الأذان). ترجمه فارسی آن تحت عنوان جایگاه اشهد ان علیاً ولی‌الله در اذان به چاپ رسیده است.
🔹الصلوه خیر من النوم الوجه الاخر. ترجمه فارسی آن تحت عنوان بانگ خلافت در اذان و وارسی لایه‌های درونی الصلاة خیر من النوم به چاپ رسیده است.
🔹صلاة النبی و سلسلة المحدثات الداخلة فی‌ها – القبض والارسال.
🔹صلاة النبی و سلسلة المحدثات الداخلة فی‌ها – آمین.
🔹لماذا الاختلاف فی الوضوء. ترجمه فارسی آن با عنوان اختلاف در وضو چرا، به چاپ رسیده است.
🔹وضوء عثمان بن عفان من النشأة الی الانتشار.
🔷وضوء عبدالله بن عباس و دور السیاسة فی اختلاف النقل عنه. بانگ امامت در اذان.
🔹المنهج الاستدراکی النقدی فی اللغة. ترجمه فارسی آن تحت عنوان نقد و استدراک در لغت عرب به چاپ رسیده است.
🔹من هو الصدیق ومن هي الصدیقة. ترجمه فارسی آن تحت عنوان تأملی در مفهوم یک لقب، و اردوی آن بنام صداقت القاب به چاپ رسیده است.
🔹زواج ام کلثوم الزواج اللغز. ترجمه فارسی آن تحت عنوان معمای ازدواج ام کلثوم و اردوی آن بنام عقد ام کلثوم به چاپ رسیده است.
🔹التسمیات بین التسامح العلوی والتوظیف الأموی. ترجمه فارسی آن تحت عنوان نام خلفا بر فرزندان امامان بن مایه‌ها پیرایه‌ها به چاپ رسیده است.
🔹توثیق فقه الامامیة من الصحاح والسنن. ترجمه فارسی آن تحت عنوان با اندیش وران مسلمان به چاپ رسیده است.
🔹عارفاً بحقکم. ترجمه فارسی آن تحت عنوان آستان ارادت به چاپ رسیده است.
🔹تربه الحسین و تحول‌ها الی دم عبیط. ترجمه فارسی آن تحت عنوان تربت خونین و ترجمه اردوی آن با عنوان تربت خوب بار به چاپ رسیده است.
🔹المصحف المنسوب إلی أمیر المؤمنین علی علیه السلام فی الخزانة الغرویّة عرض ودراسة.
🔹الفیه السید المرتضی فرصة للتعریف بالفقه الکلامی.