نشست روسا و معاونان پژوهشی موسسات حوزوی و دانشگاهی طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی

اولین نشست روسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

دکتر غلامعلی حداد عادل در اولین نشست روسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد گفت: برای تحول در علوم اسلامی، دو کار مهم در جنبه مطالعاتی و مدیریتی باید انجام دهیم.

او با بیان اینکه کار اول در حوزه مطالعاتی است، افزود: در این بخش باید مشخص کنیم، دنبال چه هستیم و یکی از کارهایی که باید انجام شود، طرح مبانی علوم انسانی غربی ها در دانشگاه است و سپس اینکه نقدهایمان را هم نسبت به آن ارائه دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: کار دیگری که باید صورت گیرد، شناخت از فلسفه های علوم انسانی در رشته های مختلف است. وقتی مبانی آن را مطرح کردیم و شناخت درست پیدا کردیم، آنگاه آنها را هم نقد کنیم و مشخص کنیم که با مبانی مبتنی بر تفکر اسلامی و جهان بینی چه تحولی در حوزه علوم انسانی خصوصا از نظر کارآمدی آن به وجود خواهد آمد.

او گفت: اما در بخش مدیریتی از جهتی باید خوشحال بود که مؤسسات مختلفی در قم، اصفهان و… احساس مسئولیت کردند و یک باره ۱۰۰ دست برای کمک دراز شده، ولی باید مدیریت حساب شده ای صورت گیرد.

حداد عادل افزود: آثار زیادی از مؤسسات مختلف در قم و تهران در حوزه علوم انسانی و اسلامی منتشر می شود، ولی این آثار زمانی در جامعه و دانشگاه تحول ایجاد می کند که در دانشگاه راه پیدا کند. لذا باید اضلاع تحول اسلامی سازی شناسایی شود و هرکدام از دستگاه ها وظایف شان مشخص شود و در این رابطه حوزه پیش قدم شده و ستاد راهبری تحول اسلامی سازی علوم انسانی در حوزه هم راه اندازی شده است.

او گفت: ما باید بین کارهای پراکنده اتصال و پیوند برقرار و تلفیق ایجاد کنیم و این امر زمانی انجام می شود که از ظرفیت های هم دیگر آگاه شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مشکل ما در بحث تحول اسلامی سازی علوم انسانی به مسائلی چو فقدان مدیریت کلان و عدم اتصال بین کارهای پراکندگی و بی ارتباطی و عدم آگاهی از فعالیت مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی برمی گردد.

* ضرورت هم افزایی همه مراکز علمی و دانشگاهی در امر گفتمان سازی

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در اولین نشست روسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی  طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد با تاکید بر هم افزایی همه مراکز علمی و دانشگاهی در امر گفتمان سازی گفت: این هم افزایی نشان از عزم همه مسئولین دانشگاه ها است و ما در بحث اسلامی سازی علوم انسانی بسیار جدی هستیم و این کار باید با جدیت ادامه پیدا کند.

او افزود: در وزارت علوم هم برای اسلامی سازی علوم انسانی حرکت بسیاری خوبی شروع شده  و با توجه به تشکیل مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی اسلامی امیدواریم به نتیجه خوبی برسد.

* تنها نباید به تولید آثار توجه کنیم

حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی نیز در هم اندیشی با بیان اینکه آثاری که در قم تولید می شود باید قابلیت استفاده در کشورهای دیگر را هم داشته باشد گفت: داشتن ابزار برای انتقال فکر لازم است.

او با بیان اینکه هر اثری که در بوستان کتاب منتشر می شود، یک نسخه از آن در فاصله اندکی به وسیله دستگاه های امنیتی و تحقیقاتی آمریکا آرشیو و بر روی آن کار می شود گفت: تنها نباید به تولید آثار توجه کنیم، نشر آن اثر و انتقال به جهان و مراکز علمی دنیا، گامی فراتر و مهمتر است که باید از طریق ابزارهای موجود در حوزه نشر به آن توجه جدی کرد تا شاهد اثر بخشی تولیدات در حوزه اسلامی سازی علوم انسانی باشیم.

* بدنبال تولید آثار چند زبانه باشیم

حجت الاسلام والمسلمین مقیمی معاون پژوهش حوزه های علمیه در این هم اندیشی گفت: باید بدنبال تولید آثار چند زبانه باشیم و معتقدم کار دشواری نیست و با توافق مراکز امکان پذیر است.

او افزود: هر کتابی که انتشار می دهیم باید چکیده آن را هم به چند زبان منتشر کنیم و همین می تواند گامی برای ترویج آن اثر باشد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه با اشاره به راه اندازی دبیرخانه گفتمان انقلاب و اسلامی سازی علوم انسانی در حوزه به همت مدیر حوزه های علمیه گفت: این دبیرخانه برای پاسخ گویی به نیازهای نظام، جامعه و کشور طراحی شده است.

او بیان داشت: قالب آثاری که در حوزه گفتمان وجود دارد، در مورد پاسخ به نیازهای جامعه است. در این دبیرخانه اولویت ما طرح های راهبردی و کاربردی است که بتواند دردی از جامعه را حل و فصل کند.

مقیمی گفت: ستاد راهبری بین وزارت خانه علوم و حوزه راه اندازی و تفاهم نامه ای هم امضاء شده و برای طرح گفتمان از آن ستاد هماهنگی می توان استفاده خوبی کرد و این مسئله گامی برای تسهیل ارتباط وزارت علوم و حوزه در بحث گفتمان است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه افزود: همه این کارها، برای ابلاغ و پیام در حوزه گفتمان سازی، اسلامی سازی علوم انسانی در جهان است و باید تلاش کرد این کار به نتیجه دلخواه برسد.

* برگزاری اولین رزمایش سرمایه علمی انقلاب اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه هم در این هم اندیشی گفت: تا به امروز ۲۸ دانشگاه و پژوهشگاه در طرح گفتمان عضو هستند و سالی یکبار این همایش به میزبانی دانشگاه ها برگزار می شود که این میزبانی این بار به دانشگاه باقرالعلوم(ع) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی، واگذار شده است.

او بیان داشت: گفتمان علمی انقلاب اسلامی سازمانی ندارد و هدف از طرح گفتمان انقلاب اسلامی، معرفی روشمند آثار فاخر و برگزیده حوزه و دانشگاه در عرصه علوم انسانی و اسلامی است و در این رابطه، طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی تلاش می کند آثار برتر حوزه در مراکز علمی را به سایر مراکز علمی دنیا بشناساند.

مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه، بیان داشت: طرح گفتمان علمی انقلاب، برای معرفی روشمند آثار برگزیده و منتخب اندیشمندان به مجامع علمی داخل و خارج کشور باید چند کار انجام دهد که از جمله آن ها شناسایی آثار برتر در مراکزعلمی، معرفی آثار در قالب کتاب، سامانه نرم افزاری کتاب شناخت، برگزاری نشست های علمی و نظریه پردازی در مراکز دنیا، دانشگاه و مراکز علمی حوزه و راه اندازی کتابخانه تخصصی در حوزه علوم انسانی اسلامی است.

او بیان داشت: از همه مراکز در چند مورد درخواست و پیشنهاد داریم که باید بدان توجه داشته باشند و آن را انجام دهند که از جمله در بخش ارسال اطلاعات و فهرست مؤلفان، اعزام اساتید برای برگزاری نشست ها، چاپ دو جلد کتاب و… است.

در ادامه این نشست نیز برخی دیگر از روسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به سخنرانی و بیان نظرات پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اولین رزمایش سرمایه علمی انقلاب اسلامی برگزار می شود

3 آذر 1400

نشست مشترک دبیر گفتمان علمی انقلاب اسلامی با معاون پژوهشی جامعه المصطفی

3 آذر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.