مراسم رونمایی از سایت کتاب شناخت در 27 آذرماه

متاسفانه در حوزه علمی و پژوهشی این قدر که برای تربیت یک محقق زحمت می‌کشیم برای معرفی و اطلاع‌رسانی کارهای علمی به جامعه علمی داخل و خارج از کشور سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. در نتیجه بسیاری از آثار علمی که توسط محققان ما در سطوح عالی تدوین و منتشر می‌شود، در خود حوزه ناشناخته باقی می‌ماند چه برسد به جامعه علمی غیرحوزی داخل و خارج از کشور.

یکی از مصادیق وحدت حوزه و دانشگاه، محققان و اندیشمندانی هستند که تجسم و نماد وحدت حوزه و دانشگاه‌اند. اساتید، محققان و پژوهشگرانی که هم در حوزه تحصیل کرده‌اند هم در دانشگاه.

من اسم این دسته از دانشمندان و محققان را فرزندان علمی و معنوی انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) می گذارم. ما تا قبل از انقلاب با چنین پدیده‌ای به عنوان یک جریان علمی-فرهنگی روبرو نیستیم. این افراد ثمرات و دستاورد‌های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی هستند. این محققان از مصادیق اتمّ و اکمل وحدت حوزه و دانشگاه هستند.

این نسل، برای اثبات کارآمدی دین در هزاره دوم و سوم، تلاش کردند که دین را در قالب مسائل و موضوعات علوم جدید عنوان کنند. نتیجه این رویکرد تهیه و تدوین کتاب‌هایی است در نقطه تلاقی علم و دین، آثار فاخری در زمینه اقتصاد، سیاست، روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت و رشته‌های مختلف علوم انسانی.

با توجه به مقدمه‌ای که عرض شد به رغم خلق آثار برجسته‌ای در زمینه علوم انسانی-اسلامی توسط این نسل، از معرفی مولف و گفتمان‌سازی برای اندیشه، نظریه و فرضیه او ناتوان بوده‌ایم.

طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی که اساس و بنای آن در دبیرخانه انجمن‌های علمی و معاونت پژوهش طراحی شد، و با حمایت مدیر محترم حوزه حضرت آیت الله اعرافی بارور شد، بنا دارد آثار فاخر و برگزیده‌ی علوم انسانی-اسلامی را به جامعه علمی داخل و خارج کشور معرفی کند. دقیقا از جایی که کار مولف و ناشر تمام می‌شود، گفتمان وارد عمل شده و تلاش می‌کند در قالب‌های مختلف، اثر و مولف را به جامعه علمی داخل و خارج از کشور معرفی کند.

قالب‌هایی که ما تلاش کردیم، در دبیرخانه گفتمان علمی انقلاب اسلامی، مولف و اثر را از آن طریق به جامعه علمی معرفی کنیم، مواردی است که در ادامه خدمت شما عرض می‌کنم.

اول تاسیس کتابخانه تخصصی و نمایشگاه دائمی که شعبه قم در مدرسه فیضه توسط آیت آلله اعرافی افتتاح شد. إنشاالله شعبه تهران هم در دهه فجر امسال رونمایی و افتتاح خواهد شد.

قالب دوم مجموعه کتب 22 جلدی گفتمان علمی انقلاب اسلامی است که در مرحله تدوین و آماده سازی است و به زودی منتشر می‌شود. در این مجموعه، کتب و مقالات برگزیده علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی-اسلامی معرفی می‌شود.

قالب بعدی برگزاری سلسله نشست‌ها در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های سراسر کشور با حضور مولف و ناقد، در جمع اعضای هیئت علمی، دانشجویان دکترا و طلاب سطوح عالی برگزار می‌شود.

از آن جایی که تهیه کتاب یا شرکت در نشست‌ها برای همه ممکن نیست جهت دسترسی آسان به آثار موجود در زمینه علوم انسانی-اسلامی، سایت و سامانه کتاب شناخت طراحی و راه اندازی شد و در 27 آذر ماه رونمایی خواهد شد.

سایت کتاب شناخت شامل پنج حوزه‌ی کتب، مقالات، پایان‌نامه‌ها، مولفان و همایش‌ها ‌است که فعلا فاز اول و دوم راه‌اندازی شده و رونمایی می‌شود. لازم به ذکر است این سامانه صرفا مختص به آثاری است که در جشنواره‌ها یا توسط محققان به عنوان اثر برتر شناخته شده‌اند.

دبیرخانه همکاری های مشترک حوزه و دانشگاه

25 آذر 1399

سامانه کتابشناخت گفتمان علمی انقلاب اسلامی رونمایی شد

25 آذر 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 8 =