دومین نشست شورای علمی و برنامه ریزی استانی گفتمان علمی انقلاب اسلامی

در ابتدای جلسه جناب حجه الاسلام والمسلمین هاجری دبیر علمی گفتمان انقلاب اسلامی ضمن خوش آمدِگویی به نمایندگان شورای استانی گفتمان پیرامون اهمیت و جایگاه گفتمان انقلاب اسلامی نکاتی را به شرح ذیل ارائه فرمودند:
_رصد علمی کشور و شناساندن آثار اندیشمندان اسلامی به مثابه پیگیری حرکت اصیل نظام اسلامی قلمداد می شود .
_در این راستا دبیرخانه انجمن های علمی حوزه از چند جهت در راستای فرمایش عظمای ولایت برنامه هایی را به صورت جدی دنبال می کند.
_تهیه لیستی از آثار برتر ,منتخب و قابل تحسین از تمامی اساتید ومحقفان حوزوی و مراکز برجسته پژوهشی
_برگزارای سلسله نشست هایی که علاوه بر مراکز علمی قم وتهران در 22 استان کشور هم پیگیری و برگزار شده است.
_اطلاع رسانی از آثار تالیفی در علوم انسانی اسلامی در حوزه علمیه
_ایجاد بستر گفتمان سازی در جهت تولید علم در سطح کشور
_ معرفی اساتید تراز اول علوم انسانی اسلام

در ادامه جناب حجه الاسلام والمسلمین مقیمی معاونت پژوهش حوزه ?

با تشکر از جناب آقای هاجری و همکارانشان که تلاش بسیاری برای راه اندازی و پیشبرد طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی داشته اند .جای چنین طرحی در حوزه های علمیه خالی بود. این طرح اساسا برای معرفی آثار پژوهشی پس از انقلاب حوزه علمیه و پژوهشگاه های وابسته به آن لازم بوده است. پژوهش دو بخش دارد یکی کار محقق است که زمان بسیاری را صرف پژوهش خود می کند و بخش دوم آن بر دوش کسانی خواهد بود که نشر دهنده و مبلغ این آثار پژوهشی می باشند. طرح گفتمان علمی انتقلاب اسلامی در راستای همین ترویج پژوهش های انسانی-اسلامی شکل گرفته است تا آثار پژوهشی به فراموشی سپرده نشوند و این آثار مخاطبان خود را پیدا کنند و با تشکیل نشست های معرفی و نقد بر غنای علمی در حوزه علمیه افزوده شود. معاونت پژوهش حوزه از ابتدا، خود یار و مددکار جناب حجه الاسلام هاجری در راه اندازی این طرح بوده است. خواست ما از معاونت پژوهش حوزه های علمیه شهرستانها ودانشگاه های سراسر کشور این است که کمال همکاری را با این طرح داشته باشند. سایت کتابشناخت هم که در راستای همین طرح تأسیس شد کار مفید و ضروری بوده تا هم مقالات علمی-پژوهشی و هم کتاب های برتر پژوهشی در معرض عموم مخاطبان قرار گیرد. از دیگر کارهایی که در این طرح صورت گرفت تأسیس دو کتابخانه در مدرسه فیضیه و مدرسه مروی تهران بود که در آنها کتابهای منتخب و برتر پژوهشی پژوهشگاه هایی که در زمینه علوم انسانی-اسلامی تحقیق می کنند جمع آوری شده و در منظر عموم طلاب و دانشجویان قرار گرفته شده تا آنها بدانند که چه کارهای وسیعی در زمینه پژوهش پس از انقلاب صورت گرفته است. خیلی ها خبر ندارند که چه کارهای پژوهشی وسیعی در حوزه های علمیه در علوم انسانی مثل روانشناسی، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم سیاسی و …. صورت گرفته است و خروجی حوزه را تنها در پرورش مبلغ یا مجتهد می دانند. در حالی که اینگونه نیست. در انتها ضمن آرزوی موفقیت برای جناب آقای هاجری و همکارانشان که با کمترین امکانات و حداقل زمان و با کمترین هزینه ای توانستند چنین کاری را در معاونت پژوهش حوزه انجام دهند از خداوند برایشان توفیق روز افزون را خواستارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلسله نشست های گفتمان علمی انقلاب اسلامی

22 تیر 1400

نشست "جریان شناسی سلفیه معاصر"به روایت تصویر

22 تیر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.